depilacja

Niechciane owłosienie. Jak się go pozbyć?

Niechciane owłosienie dla większości kobiet (lecz nie tylko kobiet!) jest prawdziwą zmorą. Problematyczne włoski staja się bardzo uciążliwe zwłaszcza latem, gdy często zakładamy bikini i chętnie chodzimy w krótkich sukienkach, czy bluzkach bez rękawów. Jak się go pozbyć? Czy wszystkie metody są tak samo skuteczne? Sprawdźmy!

Golenie maszynką

Prawdopodobnie każda kobieta rozpoczyna walkę z niechcianym owłosieniem od używania maszynki do golenia. Maszynka pozwala na pozbycie się włosków dosłownie w ciągu chwili i natychmiastowe wyjście na plażę. Ta metoda ma jednak jedną podstawową wadę: włoski szybko odrastają. W przypadku brunetek o mocnym owłosieniu golenie trzeba powtarzać w zasadzie codziennie. Wynika to z tego, że goląc, ścinamy tylko włos, który rośnie nad skórą. Jego cebulka nie przestaje pracować.

Depilator i wosk

Depilacja polega na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami. Jest mniej komfortowym zabiegiem, zwłaszcza dla osób, które z depilatora lub wosku korzystają po raz pierwszy. Daje jednak o wiele trwalsze efekty – włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach, a skóra przez ten czas pozostaje idealnie gładka. Wyrywanie owłosienia wraz z cebulkami generuje inny problem: na delikatnej skórze mogą pojawiać się nieestetyczne czerwone krostki, a włosy mogą zacząć wrastać w skórę, doprowadzając do miejscowych zakażeń. Z tego powodu wiele pań jest zmuszonych całkiem zrezygnować z depilacji.

Depilacja laserowa

Najbardziej zaawansowaną metodą usuwania z ciała niechcianego owłosienia jest depilacja laserowa, wykonywana w profesjonalnym gabinecie. Na czym ona polega? Osoba wykonująca depilację wysyła w kierunku depilowanej części ciała wiązkę laserową przy pomocy specjalnej głowicy. Wiązka ta przenika do skory i jest pochłaniania przez melaninę znajdującą się w mieszkach włosowych. Impuls jest zamieniany w dużą ilość ciepła, która trwale niszczy cebulki włosów. Włosy mają kilka faz wzrostu, dlatego zabieg trzeba powtórzyć co najmniej 4 razy (to kwestia bardzo indywidualna). Depilacja laserowa daje trwały efekt i pozwala zapomnieć o niechcianym owłosieniu na co najmniej kilka lat. Przede wszystkim jest bezpieczna i zdrowa dla skóry – wcześniej wspomniane krostki i inne problemy nie mają miejsca. Laser jest też bezpieczny dla zdrowia, gdyż działa tylko powierzchniowo. Przez krótki czas po zabiegu trzeba przestrzegać kilku zaleceń (np. nie opalać się). Na trwałe usuwanie owłosienia laserem decyduje się z roku na rok coraz więcej osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *