hybrydowe lakiery do paznokci

Z czego zrobiony jest lakier hybrydowy?

Lakier hybrydowy zrewolucjonizowały świat manicure. Charakteryzuje się doskonałą trwałością, intensywnością koloru i odpornością na uszkodzenia. Wiele z nas codziennie maluje paznokcie takimi lakierami, ale niewiele osób wie, z czego są one zrobione i jak działają.

Główne składniki lakierów hybrydowych

  • Fotopolimery — sekret wytrzymałości

Fotopolimery to grupa związków chemicznych, które pod wpływem promieniowania UV ulegają procesowi utwardzania, czyli polimeryzacji. Dzięki temu stają się wyjątkowo twarde i odporne na uszkodzenia. W przypadku lakierów hybrydowych fotopolimery pełnią rolę głównego składnika wiążącego, który sprawia, że manicure utrzymuje się na paznokciach nawet przez kilka tygodni.

  • Monomery i oligomery — elastyczność i trwałość

Monomery i oligomery to niewielkie cząsteczki, które łączą się ze sobą pod wpływem światła UV, tworząc długie łańcuchy polimerów. Dzięki temu lakier zyskuje elastyczność i trwałość, która sprawia, że manicure hybrydowy nie odpryskuje ani nie kruszy się podczas codziennych czynności. Monomery i oligomery są również odpowiedzialne za intensywność koloru lakieru oraz połysk.

  • Fotoinicjatory — inicjacja procesu utwardzania

Fotoinicjatory to substancje, które pod wpływem światła UV ulegają rozpadowi na wolne rodniki. Te z kolei inicjują proces polimeryzacji monomerów i oligomerów. Dzięki fotoinicjatorom możliwe jest kontrolowanie szybkości utwardzania lakieru hybrydowego oraz jego właściwości, takich jak konsystencję, przyczepność czy połysk.

  • Barwniki i pigmenty — różnorodność kolorystyczna

Lakier hybrydowy zawiera również barwniki i pigmenty, które odpowiadają za bogactwo kolorów i efektów. Stosowane są zarówno naturalne, jak i syntetyczne pigmenty oraz perłowe dodatki, które pozwalają na uzyskanie szerokiej gamy odcieni oraz wykończeń, takich jak metaliczne, brokatowe czy matowe.

Właściwe stosowanie lakieru hybrydowego

Przed nałożeniem lakieru należy odpowiednio przygotować płytkę paznokcia, czyli oczyścić ją z tłuszczu oraz zmatowić. Następnie, nakładamy warstwę bazy hybrydowej, która poprawia przyczepność lakieru do paznokcia. Po utwardzeniu bazy, nanosimy warstwy kolorowe, a całość zabezpieczamy topem hybrydowym. Gotowy manicure utwardzamy w lampie UV lub LED.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *